ROUTE

Z VACC-CZ Wiki
Verze z 6. 2. 2013, 16:39, kterou vytvořil Brodhaq (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka: Tato stránka se zabývá plánováním IFR letů ==RNAV a NON-RNAV== První věcí, ve které si musíme udělat jasno než se rozhodneme plánovat svůj let je, jestli…)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Tato stránka se zabývá plánováním IFR letů

RNAV a NON-RNAV

První věcí, ve které si musíme udělat jasno než se rozhodneme plánovat svůj let je, jestli poletíme s RNAV nebo NON-RNAV letadlem. RNAV je většina moderních dopravních letounů (nikoliv ty výchozí v Microsoft Flight Simulatoru), která mají na palubě navigační počítače FMS umožňující trefit se na jakýkoliv bod definovaný pomocí souřadnic. NON-RNAV letadla jsou letadla vybavená pouze základními IFR navigačními prostředky schopná přijímat signály VOR, DME, NDB, a ILS. Platí, že všechna RNAV letadla umí letět po tratích RNAV i NON-RNAV, ale NON-RNAV letadla umí letět jen po tratích NON-RNAV.

Letadla RNAV mohou plánovat lety po všech tratích. Letadla NON-RNAV mohou plánovat lety jen po NON-RNAV tratích, což je v ČR pouze trať W32 (spojující všechna česká přístrojová letiště, civilní i vojenská).

Kde může trať začínat a kde může končit

Trať po které poletíte musí začínat a končit na nějakých bodech. Těmito body mohou být buď majáky nacházející se na tratí (VOR, NDB), nebo traťové body (označované pěti písmeny, např. TUMKA, LOMKI,...).

Výběr bodů, na kterých bude trať začínat a končit podléhá především tomu, kam vedou odletové tratě pro letiště odletu (SID) a odkud začínají příletové tratě pro letiště příletu (STAR). Trať musí začínat na bodu, kam se lze z letiště našeho odletu dostat po nějaké SID, a musí končít na bodu, odkud lze pokračovat po nějaké STAR.

Kudy může trať vést

Spojnice bodu kde naše budoucí route začíná a kde končí není téměř nikdy přímka. V traťových (enroute) mapách si musíme najít vhodné airways tak, abychom se dostali odkud chceme kam chceme. Je potřeba brát ohled na to, že některé airways jsou jednosměrné a v protisměru po nich létat nelze. Z jedné airway můžeme odbočit na jinou pouze tam, kde je jejich křížení označeno nějakým majákem (VOR, NDB) nebo waypointem (BODAL,...).

Naše ROUTE kterou budeme tedy psát do letového plánu bude obvykle vypadat jako (POČÁTEČNÍ BOD, NA KTERÝ VEDOU SID Z LETIŠTĚ ODLETU) - (AIRWAY1) - (BOD KDE ODBOČUJEME NA JINOU AIRWAY) - (AIRWAY 2) -...-(POSLEDNÍ AIRWAY) - (KONCOVÝ BOD TRATI, ZE KTERÉHO BUDEME POKRAČOVAT PO STAR)

Zápis do letového plánu

Jakmile máme vymyšlenou vhodnou route, můžeme jí zapsat do letového plánu. Do něj se route zapisuje jako BOD AIRWAY BOD AIRWAY BOD AIRWAY BOD... - tedy body a airwaye oddělujeme MEZERAMI. Do letového plánu obvykle nepíšeme SID a STAR, jelikož jsou různé pro různé dráhy ze kterých budeme startovat a na kterých budeme přistávat a tudíž nám je tam dopíše řídící letového provozu v průběhu našeho letu.

Příklady

Příklad 1: LKMT LKPR

Jsme v situaci, kdy chceme letět z Ostravy do Prahy. Vezmeme si tedy k ruce: mapy odletových tratí (SID) pro LKMT, mapy příletových tratí (STAR) pro LKPR a traťovou (ENROUTE) mapu českého vzdušného prostoru. Všechny tyto mapy stáhneme na webu www.vacc-cz.org v sekci Letiště a mapy.

Když se podíváme na mapy SID z LKMT tak vidíme že z dráhy 04 i z dráhy 22 vedou SID na stejné výstupní body - to je normální jev. Vedou na body SOPAV (na severu), na maják TBV (severozápad), na maják HLV (jihozápad), a na bod BILNA (jihovýchod). Jelikož do Prahy to z Ostravy bude přibližně západním směrem, zkusíme vybrat třeba HLV a podíváme se, jestli to z něj půjde naplánovat. Do letového plánu tedy píšeme jako první bod naší route HLV.

Nyní si vezmeme mapy STAR pro LKPR. Vidíme, že do LKPR vedou STAR na všechny dráhy opět ze všech bodů. Konkrétně tedy z GOLOP (sever), VLM (jihovýchod), GOSEK (jihozápad) a LOMKI (západ). Přílet z ostravy očekáváme z východu a proto zkusíme zvolit třeba VLM. Zapíšeme proto do letového plánu VLM jako úplně poslední bod naší ROUTE.

Nyní zbývá najít, jak se z HLV dostaneme na VLM. K tomu poslouží ENROUTE mapa. V ní si najdeme HLV a VLM a hledáme jejich spojnici. Z HLV je možné pokračovat směrem na západ po trati T47. Zkusíme tedy do našeho letového plánu napsat T47 jako trať z HLV. Nyní sledujeme v mapě kam až T45 vede a kam by se nám hodilo po ní pokračovat. Vidíme, že končí na majáku BNO (Brno). Zapíšeme tedy do letového plánu BNO a hledáme, kudy z Brna na západ. Tady se nám líbí třeba trať M748, která vede až na VLM, takže máme vyřešeno a let naplánován. Do letového plánu zapíšeme výsledek naší snahy, ROUTE pro let LKMT LKPR bude tedy HLV T45 BNO M748 VLM. Nejedná se o jediné řešení - kdybychom například místo HLV vybrali začátek ROUTE na TBV, mohl by náš letový plán vypadat jako TBV L984 VLM.

Příklad 2: LKKV LKTB

Hledáme trať z Karlových Varů do Brna. Odletové tratě z LKKV na východ končí na bodě BALTU. Příletové tratě do LKTB začínají na bodě TUMKA. Hledáme tedy v ENROUTE mapě spojnici BALTU a TUMKA. Nabízí se například trať L984, která pokračuje až na BODAL. Z bodu BODAL se na TUMKA dostaneme po M748. Výsledek tedy bude BALTU L984 BODAL M748 TUMKA.


Příklad 3: LKPR EPWA

Při plánování delšího letu do Polska by bylo zbytečně zdlouhavé hledat celou ROUTE v mapách. Využijeme proto služby volně šiřitelného programu vRoute, který nám ROUTE najde v podobě ARTUP N871 OKENO Q277 AGAVA. Teď je jen potřeba podívat se do SID map LKPR, jestli na ARTUP vede odletovka. Ano, vede. Stejnou kontrolu uděláme pro STAR mapy do EPWA, které si stáhneme z webu VACC-PL. I tam jsme z AGAVA našli příletovku, takže je vše v pořádku a můžeme letový plán odeslat.