Správná vertikální rychlost při stoupání a klesání?

Z VACC-CZ Wiki
Verze z 1. 5. 2011, 13:08, kterou vytvořil Brodhaq (diskuse | příspěvky) (Zamyká „Správná vertikální rychlost při stoupání a klesání?“ ([edit=autoconfirmed] (do odvolání) [move=autoconfirmed] (do odvolání)))
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Jak provádět jednotlivé fáze letu z pohledu vertikální rychlosti:

Stoupání

1) po vzletu se stoupá na vzletový výkon a na rychlosti V2 + 10, takže z toho vyjde nějaká vertikální rychlost která bude závislá na hmotnosti a dalších podmínkách. Totéž bude i u dalších příkladů. Čili laicky rečeno stoupeme co to dá (je tam však omezení na maximální úhel sklonu daný příručkou letadla) až do výšky 2700ft AMSL. 2) ve výšce 2700ft se redukuje tah motorů na stoupací (maximální trvalý), ale pořád se stoupe na rychlosti V2+10. Doufám že je pochopitelná ta filozofie - letadlo stoupe tak rychle jak může a neřídí se tedy nějakou hodnotou vertikální rychlosti. 3) ve výšce 4200 ft se zpomalí stoupání tak aby se začalo plynule akcelerovat na běžnou rychlost pro stoupání. Ne však více než 250 KIAS. Během akcelerace se zavírají vztlakové klapky a sloty. 4) Jsme v režimu maximální trvalý výkon a rychlost 250 KIAS (nebo menší). Opět stoupáme "co to dá" čili bez fixní vertikální rychlosti. 5) v letové hladině 100 můžeme zrychlit na optimální rychlost pro stoupání pokud je vyšší než 250 KIAS. 6) běžné rychlosti pro stoupání jsou u jetů cca 270-300 KIAS, pro turbopropy kolem 150-190 KIAS. Uvedené hodnoty jsou velmi hrubé a pouze pro představu. Pro přesnější hodnoty kouknout do manuálu k letadlu !

Klesání

1) u jetů je optimální klesání s motory staženými na volnoběh, takže podle toho plánujte klesání. Lze také případně použít MCDU/FMC které obvykle navrhne ToD (Top of Descend), či použít pravidlo 3:1 -> 1 hladinu (1000ft) sklesáte za 3 NM. Příklad - cestovní hladina 370, cílová výška 4000ft na FAFu. 37-4 = 33 hladin ke sklesání. 33*3 = 99 NM + rezerva 3 NM před FAFem + další 3 NM na zpomalení u různých SLP = 105 NM před FAFem začít klesat. Rychlost při klesání se pohybuje kolem 280 +- 20 KIAS, opět podle letadla a jiných podmínek. Doufám, že z tohoto opět vyplývá že nějaká konkrétní vertikální rychlost je na nic, protože prostě "plachtíte". 2) na SLP (speed limit point), či pod hladinu 100 u prostoru třídy D, zpomalíte na dané rychlosti a dále klesáte. Ovšem díky zmenšující se vzdálenosti od letiště a přesnější znalosti trati upravujete klesání tak, abyste dosáhli výšky středního přiblížení nejpozději pár NM před FAFem. Takže piloti - prosím neklesejte "tupě" ale přemýšlejte u toho. Jste-li vysoko, ATC vás bude muset protáhnout dále, prodloužíte let, vedení vašich aerolinek zapláče a při větším provozu způsobíte problémy i ostatním. Jste-li nízko, budete mít vyšší spotřebu a vedení aerolinek opět zapláče. Takže znovu žádné fixní vertikální rychlosti. Snad je tento příspěvek pochopitelný a už se nebude nikdo pozastavovat nad vertikální rychlostí mezi 1000 fpm a 5000 fpm, protože to je všechno za určitých podmínek v normálu.