NAT

Z VACC-CZ Wiki
(přesměrováno z ETOPS)
Přejít na: navigace, hledání

NAT (North Atlantic Tracks) je označení pro speciální tratě určené k přeletu severoatlantického prostoru. Provoz na těchto tratích podléhá zvláštním postupům. Pro další informace doporučujeme studium manuálu z webu CSAv.


autor: David Dosoudil


Obecně se trasy přes Atlantik lítají s ohledem na následující věci:

  1. Subtropický a polární frontální JetStream který fouká většinu roku, fouká směrem na východ. Díky rychlostem, kterých dosahuje, ovlivňuje hodně negativně ekonomiku letů směrem na západ. Při plánování se bere v potaz možnost jak se mu vyhnout.
  2. Let po orthodromě - nejkratší vzdálenost mezi dvěma body - pokud možno aby byla trať co nejblíže tomuto ideálu. Na takhle dlouhé trati už je to poměrně hodně velký rozdíl. To že se z Evropy letí nejprve "jakoby" k USA a pak teprve na jih defakto kopíruje orthodromu a tak i když to tak nevypadá, je to kratší trasa.
  3. ETOPS (Extended-range Twin-engine Operational Performance Standards) - každé letadlo s danými motory a u daného operátora má nějakou ETOPS certifikaci. Ta zjednodušeně říká, jak dlouho může letět letadlo ve vzdálenosti větší než 60 minut od nejbližšího použitelného záložního letiště. Defakto 3 hodinový ETOPS pokrývá celý užitečný povrch země, ale ne všechny éra mají tuto certifikaci, některá třeba jen 2h, apod. Jejich trať pak musí odpovídajícím způsobem procházet místy, kde onu podmínku vzdálenosti splní.

Zjednodušeně na závěr - to že se letí směrem na USA (někdy i hodně na sever) není nic zvláštního. Jednak jsou poblíž záložní letiště (ETOPS), druhak je to blízko ortodromě a za třetí se nejprve letí mimo jetstream, který se pak ve vhodném bodě protne.

Jižní trasa může být za určitých okolností výhodnější (tropický jetstream, který jako jediný fouká na západ, ale vyskytuje se jen v létě), ale je to vždy věc aktuálního plánování.


3a.) ETOPS (nedá mi to zopakovat oblíbený význam této zkratky - Engines Turning Or Passengers Swimming ;) - není to ani tak o vybavení, jako o certifikaci - aerolinka musí prokázat při různých testech, že je schopno letadlo letět (a hlavně někam doletět) na jeden motor delší dobu (až 180 minut, což je v našem případě 1200nm), nebo někam doletět v případě nutnosti sklesat při dekompresi (tzn. vyšší spotřeba v nižší výšce), že má dostatečné zálohy všech důležitých systémů a postupy při jejich nefunkčnosti, jsou popsané podrobné postupy pro papírování za letu (Equal Time Point, Critical Point, Critical Fuel, ...) a plánování trati (záložní letiště, ...), atd. Nějaké vybavení navíc tam je, ale týká se hlavně záchranných prostředků (více slajdů použitelných jako rafty, rafty navíc uložené ve stropních panelech, survival packy, atd.).